Jeździjmy bezpiecznie

Szybkość reakcji

Jazda samochodem po znacznie częściej ruchliwych ulicach wymaga od kierowców ciągłej czujności oraz bardzo szybkiego reagowania. Nie przez przypadek wspomina się o tym, iż kierowca powinien posiadać oczy dookoła głowy - ma obowiązek bowiem obserwować oraz to, co dzieje się przed nim, jak oraz za nim.

Lusterka

Szczęśliwie w każdziuteńkim sklepiku z częściami samochodowymi bez trudu wymienimy lusterka. Nie opłaciłoby się z wymianą zwlekać - lusterka nie są elementem dekoracyjnym; służą bezpiecznej jeździe.

Jeśli już wybierzemy zakup lusterek automobilowych należy rozpatrzyć, czy wyłożymy środki finansowe na nabycie nowych części zamiennych czy poprzestaniemy na odcinkach używanych. Wszystko jest zależna od dostępności konkretnego modelu w marketach z autko częściami oraz dodatkowo od zasobności naszego portfela. Opłaca się bowiem być świadomym, iż lusterka nie są uniwersalnymi częściami - dla większości modelu i typu auta są osobne lusterka.

Posiadając sprawne lusterka, nie można zapomnieć o tym, żeby je odpowiednio ustawić. Lusterka powinny zostać osobiście regulowane przez kierowcę, który, dopasowując je do swojego wzrostu, ustawi je tak, aby mieć jak najlepszą widoczność.

Wsteczne

Obserwowanie tego, co za nami usprawniają lusterka wsteczne. Dają możliwość by przeprowadzać kontrolę, lub pojazdy samochodowe jadące za nami zachowują bezpieczną odległość; pomocne są także przy cofaniu i parkowaniu.

Boczne

Nad bezpieczeństwem dają możliwość by czuwać a dodatkowo lusterka boczne, które, niestety, w wielu sytuacjach ulegają uszkodzeniu. Trafia się to częściej wtedy kiedy parkujemy nasze autko między innymi samochodami. Wówczas łatwo o wygięcie albo całkowite uszkodzenie lusterka. Takie sytuacje zdarzają się a dodatkowo kierowcom starającym zmieścić swe pojazdy w zbyt wąskich bramach. Zahaczyć lusterkiem o ścianę obiekcie nie jest ciężko nawet kierowcom, którzy uważają się za dobrych.

Nietypowe wykorzystanie lusterek w samochodzie

Sporo kobiet wykorzystuje lusterko wsteczne do doskonalenia makijażu. Nie to jest mimo wszystko zbyt rozsądne, chyba iż stoimy w znacznym korku. W pełni rozsądne oraz przyjazne jest zaś kontrolowanie za sprawą lusterka sytuacji na tylnych siedzeniach, szczególnie wówczas kiedy jadą z nami mali pasażerowie. Niezbyt duże dzieciątka w fotelikach zwykle są zlokalizowane na przednim siedzeniu, te starsze usadzane są z tyłu.

Dzieci w czasie jazdy samochodem sprawnie się nudzą, są w stanie wobec tego wykorzystać chwilową nieuwagę rodzica, żeby wziąć do buzi jakiś przedmiot. Obserwowanie tych wyżej wymienionych zachowania pozwala szybciej reagować w nagłych sytuacjach.

Aby lusterka samochodowe realizowały osobistą rolę, tak więc zapewniały bezpieczeństwo podróży autem, powinny zostać sprawne, poprawnie ustawione oraz czyste. W zimę nie zapominajmy zatem o odśnieżaniu tych przed chwilą wspomnianych, godzi się wspomnieć jeszcze, by nie zasłaniać tylnej szyby żadnymi przedmiotami, bo utrudni to obserwację sytuacji na drodze w lusterku wstecznym.